Fredrick Ramond Althea Large Chandelier
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
About this product
Elegant in its minimalism, Althea is simply adorned, accented by decorative screws in a matching Lacquered Brass or Satin Black finish. An etched diffuser softly diffuses light from the top and bottom, filling your entire space with warm illumination.
Features & Benefits
- Dry Rated
- Fixtures feature an easy install cable
- Can be hung on a sloped ceiling
- LED components carry a 5-year limited warranty
- Bold silhouette with dramatic details creates a modern statement
- Energy-efficient integrated LED - safer for the environment and low maintenance
Specifications
| Family | Althea |
| Height (in) | 31.5 |
| Length (in) | 38 |
| Width (in) | 38 |
| Weight (lbs) | 16.39 |
| Dim/Tare Weight (lbs) | 43.6 |
| Made To Order | No |
| Material | Steel |
| Finish | Lacquered Brass |
| Finish Category | Light Brass |
| Style | Transitional, Modern |
| Shape | Ring |
| Select A Lite | No |
| Transformer Required | No |
| Fifty Lbs. | No |
| Diffuser | No |
| Plug in Cord | No |
| On Off Switch | No |
| Install Horizontally | No |
| Voltage | 120V/277V |
| Bulb Included | Yes |
| Number of Bulbs | Led |
| Type of Bulbs | LED |
| Max Wattage | 114 |
| Dimming | Yes - CL Type Dimmer (SSL7A) |
| Lumens | 4600 |
| Color Temp | 2900K |
| CRI | 93 |
| Lifespan | 15000 |
| Bulb Information | 114w LED *Included |
| Light Source | Integrated Led |
| Incandescent Equivalency LED | 4 x 100w |
| Convertible | No |
| Install Up Down | No |
| Install Vertically | No |
| Max Height (in) | 100 |
| Min Height (in) | 20 |
| Install Sloped Ceiling | Yes |
| Slope Degree | 40 |
| Canopy Dimensions | 8" D |
| Canopy Depth (in) | 1.75 |
| Adj Mounting Hardware | No |
| Wire (num) | 120 |
| Wire (text) | 1 x 120" |
| Safety rating | C-US Dry Rated |
| Dark Sky | No |
| ADA | No |
| Title 24 | Yes |
| Country Of Origin | China |
CALIFORNIA PROP 65: WARNING: This product can expose you to chemicals including lead which is known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. For more information go to www.P65Warnings.ca.gov