Fredrick Ramond Ariel Large Orb Chandelier
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
About this product
Ariel takes a fresh approach to the classic midcentury modern starburst shape. Reinterpreted with a sleek, minimalist profile in a jet-Black finish, Ariel adds an unexpected dash of elegance with the addition of sophisticated crystal spires.
Features & Benefits
- Dry Rated
- Can be hung on a sloped ceiling
- Striking and glamorous silhouette with luxe details and a rich finish that makes a dramatic statement
Specifications
| Family | Ariel |
| Height (in) | 38.75 |
| Length (in) | 36 |
| Width (in) | 36 |
| Weight (lbs) | 6.3 |
| Dim/Tare Weight (lbs) | 32.76 |
| Made To Order | No |
| Material | Steel |
| Finish | Black |
| Finish Category | Black |
| Style | Modern, Glam |
| Shape | Crystal, Sputnik |
| Select A Lite | No |
| Transformer Required | No |
| Fifty Lbs. | No |
| Diffuser | No |
| Plug in Cord | No |
| On Off Switch | No |
| Install Horizontally | No |
| Mod Mol | 57-8.75 |
| Voltage | 120V |
| Bulb Included | No |
| Number of Bulbs | 16 |
| Type of Bulbs | Cand. LED |
| Max Wattage | 5 |
| Dimming | Yes - with dimmable lamp (not included) |
| Bulb Information | 16-5w Cand. LED, 60w Equiv. |
| Light Source | Socketed |
| Equivalency 1 | 60w |
| Shade Dimensions | 1" Sq. x 14.5" L |
| Convertible | No |
| Install Up Down | No |
| Install Vertically | No |
| Install Sloped Ceiling | Yes |
| Slope Degree | 90 |
| Canopy Dimensions | 6.5" D |
| Canopy Depth (in) | 2 |
| Adj Mounting Hardware | No |
| Wire (num) | 144 |
| Wire (text) | 1 x 144" |
| Chain (num) | 120 |
| Chain (text) | 1 x 120" |
| Safety rating | C-US Dry Rated |
| Dark Sky | No |
| ADA | No |
| Title 24 | No |
| Country Of Origin | Philippines |
CALIFORNIA PROP 65: WARNING: This product can expose you to chemicals including lead which is known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. For more information go to www.P65Warnings.ca.gov