Fredrick Ramond Azalea Large Chandelier
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
About this product
Inspired by the natural romance of annual spring blooms, Azalea’s intricate silhouette is adorned with double-layered glass blossoms crafted from clear and white glass. A Distressed brass frame complements an abundance of warm, ambient illumination from dimmable candelabra lamps.
Features & Benefits
- Dry Rated
- Includes (1) 6" stem and (2) 12" stems to customize hanging height
- Classic, elegant lines and timeless details enhance a traditional space
- Can be hung on a sloped ceiling
- Fixture exceeds 50 lbs and must be supported independently of the outlet box
Specifications
| Family | Azalea |
| Height (in) | 29.25 |
| Length (in) | 36 |
| Width (in) | 36 |
| Weight (lbs) | 46.4 |
| Dim/Tare Weight (lbs) | 85.54 |
| Made To Order | No |
| Material | Steel |
| Finish | Distressed Brass |
| Finish Category | Gold |
| Style | Traditional, Transitional |
| Shape | Round |
| Glass Groups | White |
| Select A Lite | No |
| Transformer Required | No |
| Fifty Lbs. | Yes |
| Diffuser | No |
| Plug in Cord | No |
| On Off Switch | No |
| Install Horizontally | No |
| Mod Mol | 32-9.25 |
| Voltage | 120V |
| Bulb Included | No |
| Number of Bulbs | 12 |
| Type of Bulbs | Cand. LED |
| Max Wattage | 5 |
| Dimming | Yes - with dimmable lamp (not included) |
| Bulb Information | 12-5w Cand. LED, 60w Equiv. |
| Light Source | Socketed |
| Equivalency 1 | 60w |
| Glass Dimensions | 3.43" D |
| Glass Name | Clear Painted White Inside |
| Convertible | No |
| Install Up Down | No |
| Install Vertically | No |
| Max Height (in) | 66.25 |
| Included Down Rods | 1-6" , 2-12" |
| Install Sloped Ceiling | Yes |
| Slope Degree | 90 |
| Canopy Dimensions | 6” Dia. |
| Canopy Depth (in) | 2.5 |
| Adj Mounting Hardware | No |
| Wire (num) | 144 |
| Wire (text) | 1 x 144" |
| Safety rating | C-US Dry Rated |
| Dark Sky | No |
| ADA | No |
| Title 24 | No |
| Country Of Origin | China |
CALIFORNIA PROP 65: WARNING: This product can expose you to chemicals including lead which is known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. For more information go to www.P65Warnings.ca.gov