Fredrick Ramond Cava Large Flush Mount in Black Oxide Finish
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
About this product
Cava's distinctive silhouette beautifully accents modern or transitional interiors with a fashionably versatile low-profile design. Cloudstone, featuring unique natural veining and color variations, is amplified by lustrous metal trim and rich Lacquered Brass or Black Oxide finishes.
Features & Benefits
- Dry Rated
- LED components carry a 5-year limited warranty
- Bold silhouette with dramatic details creates a modern statement
- Energy-efficient integrated LED - safer for the environment and low maintenance
Specifications
| Family | Cava |
| Height (in) | 4.25 |
| Length (in) | 19 |
| Width (in) | 30 |
| Depth (in) | 19 |
| Weight (lbs) | 8.45 |
| Dim/Tare Weight (lbs) | 11.26 |
| Made To Order | No |
| Material | Steel |
| Finish | Black Oxide |
| Finish Category | Black |
| Style | Modern |
| Shape | Round |
| Select A Lite | No |
| Transformer Required | No |
| Fifty Lbs. | No |
| Diffuser | No |
| Plug in Cord | No |
| On Off Switch | No |
| Install Horizontally | No |
| Voltage | 120V |
| Bulb Included | Yes |
| Number of Bulbs | Led |
| Type of Bulbs | LED |
| Max Wattage | 64 |
| Dimming | Yes - CL Type Dimmer (SSL7A) |
| Lumens | 5600 |
| Color Temp | 3000K |
| CRI | 95 |
| Lifespan | 50000 |
| Bulb Information | 64w LED *Included |
| Light Source | Integrated Led |
| Incandescent Equivalency LED | 4 x 100w |
| Glass Dimensions | 5.87" D x 1" H |
| Glass Name | Cloudstone |
| Convertible | No |
| Install Up Down | No |
| Install Vertically | No |
| Install Sloped Ceiling | No |
| Canopy Dimensions | 6" D |
| Canopy Depth (in) | 1.25 |
| Adj Mounting Hardware | No |
| Safety rating | C-US Dry Rated |
| Dark Sky | No |
| ADA | No |
| Title 24 | Yes |
| Country Of Origin | China |
CALIFORNIA PROP 65: WARNING: This product can expose you to chemicals including lead which is known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. For more information go to www.P65Warnings.ca.gov