Fredrick Ramond Cosette Large Adjustable Pendant - FR31107
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
About this product
Dramatic and sleek, Cosette exudes opulent charm with an elongated silhouette and luxurious cut crystal. Two luxurious shade options, smokey gray or clear, beautifully cast a rich, multi-faceted light pattern.
Features & Benefits
- Dry Rated
- Includes (1) 6" stem and (2) 12" stems to customize hanging height
- Classic, elegant lines and timeless details enhance a traditional space
- Can be hung on a sloped ceiling
- T9 or T10 bulbs required (not included)
Specifications
| Family | Cosette |
| Height (in) | 17 |
| Length (in) | 5 |
| Width (in) | 5 |
| Weight (lbs) | 13.64 |
| Dim/Tare Weight (lbs) | 16.06 |
| Made To Order | No |
| Material | Steel |
| Finish | Black Oxide |
| Finish Category | Black |
| Style | Traditional, Glam |
| Shape | Crystal |
| Glass Groups | Crystal |
| Select A Lite | No |
| Transformer Required | No |
| Fifty Lbs. | No |
| Diffuser | No |
| Plug in Cord | No |
| On Off Switch | No |
| Install Horizontally | No |
| Mod Mol | 18-8 |
| Voltage | 120V |
| Bulb Included | No |
| Number of Bulbs | 1 |
| Type of Bulbs | Med. LED |
| Max Wattage | 12 |
| Dimming | Yes - with dimmable lamp (not included) |
| Bulb Information | 1-12w Med. LED, 60w Equiv. |
| Light Source | Socketed |
| Equivalency 1 | 60w |
| Glass Dimensions | 4.75" D x 6" H |
| Glass Name | Clear Crystal |
| Convertible | No |
| Install Up Down | No |
| Install Vertically | No |
| Included Down Rods | 1-6" , 2-12" |
| Install Sloped Ceiling | Yes |
| Slope Degree | 90 |
| Canopy Dimensions | 5" D |
| Canopy Depth (in) | 1 |
| Adj Mounting Hardware | No |
| Wire (num) | 120 |
| Wire (text) | 1 x 120" |
| Safety rating | C-US Dry Rated |
| Dark Sky | No |
| ADA | No |
| Title 24 | No |
| Country Of Origin | China |
CALIFORNIA PROP 65: WARNING: This product can expose you to chemicals including lead which is known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. For more information go to www.P65Warnings.ca.gov