Fredrick Ramond Delfina Large Six Light Linear Chandelier
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
About this product
Delfina features a boldly elegant steel ribbon available in Deluxe Gold or Metallic Matte Bronze. This organic shape is both visually intriguing and pleasing as the light flows gently across the overlapping bands.
Features & Benefits
- Dry Rated
- This fixture is oval in shape
- Bold silhouette with dramatic details creates a modern statement
- This design features a luxurious gold finish with an opulent sheen
Specifications
| Family | Delfina |
| Height (in) | 10 |
| Length (in) | 16 |
| Width (in) | 40 |
| Depth (in) | 16 |
| Weight (lbs) | 9 |
| Dim/Tare Weight (lbs) | 48.4 |
| Made To Order | No |
| Material | Steel |
| Finish | Deluxe Gold |
| Finish Category | Gold |
| Style | Modern, Glam |
| Shape | Linear, Abstract |
| Select A Lite | No |
| Transformer Required | No |
| Fifty Lbs. | No |
| Diffuser | No |
| Plug in Cord | No |
| On Off Switch | No |
| Install Horizontally | No |
| Mod Mol | 33-4 |
| Voltage | 120V |
| Bulb Included | No |
| Number of Bulbs | 6 |
| Type of Bulbs | Cand. LED |
| Max Wattage | 5 |
| Dimming | Yes - with dimmable lamp (not included) |
| Bulb Information | 6-5w Cand. LED, 60w Equiv. |
| Light Source | Socketed |
| Equivalency 1 | 60w |
| Convertible | No |
| Install Up Down | No |
| Install Vertically | No |
| Install Sloped Ceiling | No |
| Canopy Dimensions | 4.5" W x 8" L |
| Adj Mounting Hardware | No |
| Wire (num) | 144 |
| Wire (text) | 1 x 144" |
| Safety rating | C-US Dry Rated |
| Dark Sky | No |
| ADA | No |
| Title 24 | No |
CALIFORNIA PROP 65: WARNING: This product can expose you to chemicals including lead which is known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. For more information go to www.P65Warnings.ca.gov