Fredrick Ramond Echo Medium LED Multi Tier Chandelier
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
About this product
Echo's spectacular, integrated LED design reverberates with modern style. Sleek, glowing acrylic rods are crowned in metal tubes giving a contemporary look. Echo is offered in Heritage Brass finish accented by bold Black.
Features & Benefits
- Dry Rated
- LED components carry a 5-year limited warranty
- Bold silhouette with dramatic details creates a modern statement
- Energy-efficient integrated LED - safer for the environment and low maintenance
- Features an adjustable lower tier
Specifications
| Family | Echo |
| Height (in) | 28.75 |
| Length (in) | 26 |
| Width (in) | 26 |
| Weight (lbs) | 26.66 |
| Dim/Tare Weight (lbs) | 40.61 |
| Made To Order | No |
| Material | Steel |
| Finish | Black |
| Finish Category | Black |
| Style | Modern |
| Shape | Tiered, Ring |
| Glass Groups | White |
| Select A Lite | No |
| Transformer Required | No |
| Fifty Lbs. | No |
| Diffuser | No |
| Plug in Cord | No |
| On Off Switch | No |
| Install Horizontally | No |
| Voltage | 120V |
| Bulb Included | Yes |
| Number of Bulbs | Led |
| Type of Bulbs | LED |
| Max Wattage | 93 |
| Dimming | Yes - CL Type Dimmer (SSL7A) |
| Lumens | 11880 |
| Color Temp | 3000K |
| CRI | 90 |
| Lifespan | 40000 |
| Bulb Information | 93w LED *Included |
| Light Source | Integrated Led |
| Incandescent Equivalency LED | 33 x 40w |
| Glass Name | Etched Acrylic |
| Convertible | No |
| Install Up Down | No |
| Install Vertically | No |
| Max Height (in) | 132.25 |
| Install Sloped Ceiling | No |
| Canopy Dimensions | 9" D |
| Canopy Depth (in) | 1.75 |
| Adj Mounting Hardware | No |
| Wire (num) | 120 |
| Wire (text) | 1 x 120" |
| Safety rating | C-US Dry Rated |
| Dark Sky | No |
| ADA | No |
| Title 24 | Yes |
| Country Of Origin | China |
CALIFORNIA PROP 65: WARNING: This product can expose you to chemicals including lead which is known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. For more information go to www.P65Warnings.ca.gov