Fredrick Ramond Elise Medium Semi-Flush Mount
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
About this product
Elise infuses spaces with mesmerizing elegance. Light dramatically refracts from jaw-dropping, rounded, thick-cut crystal shades arranged in an enticing cluster formation. The robust arms, offered in either rich Black or Heritage Brass finishes, extend outward in a beautiful radiating pattern.
Features & Benefits
- Dry Rated
- Striking and glamorous silhouette with luxe details and a rich finish that makes a dramatic statement
Specifications
| Family | Elise |
| Height (in) | 10.75 |
| Length (in) | 16.25 |
| Width (in) | 16.25 |
| Weight (lbs) | 24.95 |
| Dim/Tare Weight (lbs) | 31.66 |
| Made To Order | No |
| Material | Steel |
| Finish | Black |
| Finish Category | Black |
| Style | Traditional, Glam |
| Shape | Crystal |
| Glass Groups | Crystal |
| Select A Lite | No |
| Transformer Required | No |
| Fifty Lbs. | No |
| Diffuser | No |
| Plug in Cord | No |
| On Off Switch | No |
| Install Horizontally | No |
| Mod Mol | 9-4.25 |
| Voltage | 120V |
| Bulb Included | No |
| Number of Bulbs | 7 |
| Type of Bulbs | Cand. LED |
| Max Wattage | 5 |
| Dimming | Yes - with dimmable lamp (not included) |
| Bulb Information | 7-5w Cand. LED, 60w Equiv. |
| Light Source | Socketed |
| Equivalency 1 | 60w |
| Glass Dimensions | 4.25" D x 5.25" H |
| Glass Name | Clear Crystal |
| Convertible | No |
| Install Up Down | No |
| Install Vertically | No |
| Install Sloped Ceiling | No |
| Canopy Dimensions | 5.25" D |
| Adj Mounting Hardware | No |
| Safety rating | C-US Dry Rated |
| Dark Sky | No |
| ADA | No |
| Title 24 | No |
| Country Of Origin | China |
CALIFORNIA PROP 65: WARNING: This product can expose you to chemicals including lead which is known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. For more information go to www.P65Warnings.ca.gov