Fredrick Ramond Ensemble Medium Single Tier Chandelier
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
About this product
Ensemble's daring silhouette combines layers of sleek edges with rich, gleaming finishes to create a captivating form from any angle.
Features & Benefits
- Dry Rated
- Can be hung on a sloped ceiling
- Bold silhouette with dramatic details creates a modern statement
- Includes (1) 4" stem, (1) 6" stem, and (2) 12" stems to customize hanging height
Specifications
| Family | Ensemble |
| Height (in) | 31.25 |
| Length (in) | 28.25 |
| Width (in) | 28.25 |
| Weight (lbs) | 20.5 |
| Dim/Tare Weight (lbs) | 32.02 |
| Made To Order | No |
| Material | Steel |
| Finish | Polished Nickel |
| Finish Category | Polished Nickel |
| Style | Modern |
| Shape | Abstract |
| Select A Lite | No |
| Transformer Required | No |
| Fifty Lbs. | No |
| Diffuser | No |
| Plug in Cord | No |
| On Off Switch | No |
| Install Horizontally | No |
| Mod Mol | 29-5.5 |
| Voltage | 120V |
| Bulb Included | No |
| Number of Bulbs | 5 |
| Type of Bulbs | Med. LED |
| Max Wattage | 14 |
| Dimming | Yes - with dimmable lamp (not included) |
| Bulb Information | 5-14w Med. LED, 100w Equiv. |
| Light Source | Socketed |
| Equivalency 1 | 100w |
| Convertible | No |
| Install Up Down | No |
| Install Vertically | No |
| Max Height (in) | 68.25 |
| Included Down Rods | 1-4" , 1-6" , 2-12" |
| Install Sloped Ceiling | Yes |
| Slope Degree | 90 |
| Canopy Dimensions | 5" Sq. |
| Canopy Depth (in) | 3 |
| Adj Mounting Hardware | No |
| Wire (num) | 120 |
| Wire (text) | 1 x 120" |
| Safety rating | C-US Dry Rated |
| Dark Sky | No |
| ADA | No |
| Title 24 | No |
| Country Of Origin | China |
CALIFORNIA PROP 65: WARNING: This product can expose you to chemicals including lead which is known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. For more information go to www.P65Warnings.ca.gov