Fredrick Ramond Estie Medium Chandelier
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
About this product
Opulently adorned with natural alabaster stones held within a traditional latticework shade, Estie brings organic elegance to any décor aesthetic. Intricately curved metalwork complements the frame, chain, and canopy in a textured, hand-painted Piastra Gold finish
Features & Benefits
- Dry Rated
- Classic, elegant lines and timeless details enhance a traditional space
- Can be hung on a sloped ceiling
- This design features a luxurious gold finish with an opulent sheen
- Includes (1) 12" stem
Specifications
| Family | Estie |
| Height (in) | 8 |
| Length (in) | 28 |
| Width (in) | 28 |
| Weight (lbs) | 24.93 |
| Dim/Tare Weight (lbs) | 74.04 |
| Made To Order | No |
| Material | Steel |
| Finish | Piastra Gold |
| Finish Category | Gold |
| Style | Traditional |
| Shape | Drum |
| Glass Groups | Specialty |
| Select A Lite | No |
| Transformer Required | No |
| Fifty Lbs. | No |
| Diffuser | No |
| Plug in Cord | No |
| On Off Switch | No |
| Install Horizontally | No |
| Voltage | 120V |
| Bulb Included | No |
| Number of Bulbs | 6 |
| Type of Bulbs | Cand. LED |
| Max Wattage | 5 |
| Dimming | Yes - with dimmable lamp (not included) |
| Bulb Information | 6-5w Cand. LED, 60w Equiv. |
| Light Source | Socketed |
| Equivalency 1 | 60w |
| Glass Name | Alabaster |
| Convertible | No |
| Install Up Down | No |
| Install Vertically | No |
| Included Down Rods | 1-12" |
| Install Sloped Ceiling | Yes |
| Slope Degree | 90 |
| Canopy Dimensions | 6.5" D |
| Canopy Depth (in) | 2.5 |
| Adj Mounting Hardware | No |
| Wire (num) | 144 |
| Wire (text) | 1 x 144" |
| Chain (num) | 120 |
| Chain (text) | 1 x 120" |
| Safety rating | C-US Dry Rated |
| Dark Sky | No |
| ADA | No |
| Title 24 | No |
| Country Of Origin | Philippines |
CALIFORNIA PROP 65: WARNING: This product can expose you to chemicals including lead which is known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. For more information go to www.P65Warnings.ca.gov