Fredrick Ramond Eve Medium Convertible Flush Mount in Brushed Graphite Finish
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
About this product
Eve’s glamorous, organically inspired silhouette features ornate, craftsman-forged stems, embellished with whimsical faceted clear crystal buds on luxuriously finished vines.
Features & Benefits
- Dry Rated
- Includes (1) 6" stem and (2) 12" stems to customize hanging height
- Can be hung on a sloped ceiling
- Convertible design can be hung as a sconce or flush mount
- Striking and glamorous silhouette with luxe details and a rich finish that makes a dramatic statement
Specifications
| Family | Eve |
| Height (in) | 11.75 |
| Length (in) | 16 |
| Width (in) | 16 |
| Weight (lbs) | 9.9 |
| Dim/Tare Weight (lbs) | 25.6 |
| Made To Order | No |
| Material | Steel |
| Finish | Brushed Graphite |
| Finish Category | Gray |
| Style | Transitional, Glam |
| Shape | Crystal |
| Select A Lite | No |
| Transformer Required | No |
| Fifty Lbs. | No |
| Diffuser | No |
| Plug in Cord | No |
| On Off Switch | No |
| Install Horizontally | No |
| Mod Mol | 19-6.25 |
| Voltage | 120V |
| Bulb Included | No |
| Number of Bulbs | 4 |
| Type of Bulbs | Cand. LED |
| Max Wattage | 5 |
| Dimming | Yes - with dimmable lamp (not included) |
| Bulb Information | 4-5w Cand. LED, 60w Equiv. |
| Light Source | Socketed |
| Equivalency 1 | 60w |
| Convertible | Yes |
| Install Up Down | No |
| Install Vertically | No |
| Max Height (in) | 41.75 |
| Min Height (in) | 10 |
| Included Down Rods | 1-6" , 2-12" |
| Install Sloped Ceiling | Yes |
| Slope Degree | 90 |
| Canopy Dimensions | 6.5" D |
| Canopy Depth (in) | 1.75 |
| Adj Mounting Hardware | No |
| Wire (num) | 120 |
| Wire (text) | 1 x 120" |
| Safety rating | C-US Dry Rated |
| Dark Sky | No |
| ADA | No |
| Title 24 | No |
| Country Of Origin | Philippines |
CALIFORNIA PROP 65: WARNING: This product can expose you to chemicals including lead which is known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. For more information go to www.P65Warnings.ca.gov