Fredrick Ramond Freya Large Chandelier
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
About this product
Juxtaposing unconventional materials and naturally inspired detailing with the timelessness of traditional tiered chandeliers, Freya’s cascading shade is draped with intricate beadwork. Individual strands of wooden beads are hung from hand-painted Burnished Gold frames to form bohemian curtains that cast beautiful shadows from warm candelabra lamps.
Features & Benefits
- Dry Rated
- LED bulbs are required (not included)
- Can be hung on a sloped ceiling
- Bold silhouette with dramatic details creates a modern statement
- This design features a luxurious gold finish with an opulent sheen
- Fixture exceeds 50 lbs and must be supported independently of the outlet box
- Includes (1) 12" stem
Specifications
| Family | Freya |
| Height (in) | 53 |
| Length (in) | 36.25 |
| Width (in) | 36.25 |
| Weight (lbs) | 49.72 |
| Dim/Tare Weight (lbs) | 146.33 |
| Made To Order | No |
| Material | Steel |
| Finish | Burnished Gold |
| Finish Category | Gold |
| Style | Bohemian |
| Shape | Tiered |
| Select A Lite | No |
| Transformer Required | No |
| Fifty Lbs. | Yes |
| Diffuser | No |
| Plug in Cord | No |
| On Off Switch | No |
| Install Horizontally | No |
| Mod Mol | 22-6 |
| Voltage | 120V |
| Bulb Included | No |
| Number of Bulbs | 17 |
| Type of Bulbs | Cand. LED |
| Max Wattage | 5 |
| Dimming | Yes - with dimmable lamp (not included) |
| Bulb Information | 17-5w Cand. LED |
| Light Source | Socketed |
| Convertible | No |
| Install Up Down | No |
| Install Vertically | No |
| Included Down Rods | 1-12" |
| Install Sloped Ceiling | Yes |
| Slope Degree | 90 |
| Canopy Dimensions | 6.5" D |
| Canopy Depth (in) | 2.25 |
| Adj Mounting Hardware | No |
| Wire (num) | 144 |
| Wire (text) | 1 x 144" |
| Chain (num) | 120 |
| Chain (text) | 1 x 120" |
| Safety rating | C-US Dry Rated |
| Dark Sky | No |
| ADA | No |
| Title 24 | No |
| Country Of Origin | Philippines |
CALIFORNIA PROP 65: WARNING: This product can expose you to chemicals including lead which is known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. For more information go to www.P65Warnings.ca.gov