Fredrick Ramond LED Anthos Small Pendant
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
About this product
A work of luminary art, Anthos elevates its floral-inspired form with alluring illumination. Raised edge details and distinct perforations accentuate each blossom crafted from solid unlacquered brass petals. Radiant LED lamps enveloped by blown etched opal glass transform the surrounding space with a captivating interplay of light and shadow.
Features & Benefits
- Dry Rated
- Includes (1) 6" stem and (2) 12" stems to customize hanging height
- Can be hung on a sloped ceiling
- Bold silhouette with dramatic details creates a modern statement
- LED Bulbs carry a 3-year limited warranty
Specifications
| Family | Anthos |
| Height (in) | 8.75 |
| Length (in) | 9 |
| Width (in) | 9 |
| Weight (lbs) | 9.79 |
| Dim/Tare Weight (lbs) | 12.37 |
| Made To Order | No |
| Material | Brass |
| Finish | Unlacquered Brass |
| Finish Category | Light Brass |
| Style | Transitional, Modern |
| Shape | Round |
| Glass Groups | White |
| Select A Lite | No |
| Transformer Required | No |
| Fifty Lbs. | No |
| Diffuser | No |
| Plug in Cord | No |
| On Off Switch | No |
| Install Horizontally | No |
| Mod Mol | 12-3.75 |
| Voltage | 120V |
| Bulb Included | Yes |
| Number of Bulbs | 2 |
| Type of Bulbs | G9 LED |
| Max Wattage | 5 |
| Dimming | Yes - CL Type Dimmer (SSL7A) |
| Lumens | 900 |
| Color Temp | 2700K |
| CRI | 90 |
| Lifespan | 25000 |
| Bulb Information | 2-5w G9 LED *Included |
| Light Source | Socketed |
| Incandescent Equivalency LED | 2 x 40w |
| Glass Dimensions | 5" D x 4.75" H |
| Glass Name | Etched Opal |
| Convertible | No |
| Install Up Down | No |
| Install Vertically | No |
| Max Height (in) | 47 |
| Included Down Rods | 1-6" , 2-12" |
| Install Sloped Ceiling | Yes |
| Slope Degree | 90 |
| Canopy Dimensions | 5.25" Dia |
| Canopy Depth (in) | 9 |
| Adj Mounting Hardware | No |
| Wire (num) | 120 |
| Wire (text) | 1 x 120" |
| Safety rating | C-US Dry Rated |
| Dark Sky | No |
| ADA | No |
| Title 24 | Yes - With Lamp Included |
| Country Of Origin | China |
CALIFORNIA PROP 65: WARNING: This product can expose you to chemicals including lead which is known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. For more information go to www.P65Warnings.ca.gov