Fredrick Ramond Marabel Medium Semi-Flush Mount
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
About this product
A stunning cluster of hand-blown art glass spheres adorns Marabel’s luxe design, creating an elegant shade of enchanting illumination as warm light is diffused from candelabra lamps. The conical metal frame in a classic Distressed Brass finish provides a complement to the crackled white globes.
Features & Benefits
- Dry Rated
- Merging the best of traditional and modern elements with a sophisticated and streamlined look
Specifications
| Family | Marabel |
| Height (in) | 17.5 |
| Length (in) | 20.5 |
| Width (in) | 20.5 |
| Weight (lbs) | 20 |
| Dim/Tare Weight (lbs) | 35.2 |
| Made To Order | No |
| Material | Steel |
| Finish | Distressed Brass |
| Finish Category | Gold |
| Style | Transitional |
| Shape | Abstract, Globe |
| Glass Groups | Specialty |
| Select A Lite | No |
| Transformer Required | No |
| Fifty Lbs. | No |
| Diffuser | No |
| Plug in Cord | No |
| On Off Switch | No |
| Install Horizontally | No |
| Mod Mol | 15-4.25 |
| Voltage | 120V |
| Bulb Included | No |
| Number of Bulbs | 4 |
| Type of Bulbs | Cand. LED |
| Max Wattage | 5 |
| Dimming | Yes - with dimmable lamp (not included) |
| Bulb Information | 4-5w Cand. LED, 60w Equiv. |
| Light Source | Socketed |
| Equivalency 1 | 60w |
| Glass Dimensions | 2.5" D |
| Glass Name | Blown Art Glass |
| Convertible | No |
| Install Up Down | No |
| Install Vertically | No |
| Install Sloped Ceiling | No |
| Canopy Dimensions | 5" D |
| Canopy Depth (in) | 2 |
| Adj Mounting Hardware | No |
| Safety rating | C-US Dry Rated |
| Dark Sky | No |
| ADA | No |
| Title 24 | No |
| Country Of Origin | China |
CALIFORNIA PROP 65: WARNING: This product can expose you to chemicals including lead which is known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. For more information go to www.P65Warnings.ca.gov