Fredrick Ramond Rubina Medium Chandelier
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
About this product
Dripping with glamour, Rubina’s magnificent shade is crafted from individually strung strands of sparkling crystal. A traditional tiered frame accentuates every beautiful refraction with its Burnished Gold finish.
Features & Benefits
- Dry Rated
- Classic, elegant lines and timeless details enhance a traditional space
- Can be hung on a sloped ceiling
- This design features a luxurious gold finish with an opulent sheen
- Fixture exceeds 50 lbs and must be supported independently of the outlet box
Specifications
| Family | Rubina |
| Height (in) | 20 |
| Length (in) | 30 |
| Width (in) | 30 |
| Weight (lbs) | 60 |
| Dim/Tare Weight (lbs) | 117.83 |
| Made To Order | No |
| Material | Steel |
| Finish | Burnished Gold |
| Finish Category | Gold |
| Style | Traditional |
| Shape | Tiered, Crystal |
| Glass Groups | Crystal |
| Select A Lite | No |
| Transformer Required | No |
| Fifty Lbs. | Yes |
| Diffuser | No |
| Plug in Cord | No |
| On Off Switch | No |
| Install Horizontally | No |
| Mod Mol | 27-3.75 |
| Voltage | 120V |
| Bulb Included | No |
| Number of Bulbs | 12 |
| Type of Bulbs | Cand. LED |
| Max Wattage | 5 |
| Dimming | Yes - with dimmable lamp (not included) |
| Bulb Information | 12-5w Cand. LED, 60w Equiv. |
| Light Source | Socketed |
| Equivalency 1 | 60w |
| Glass Name | Light Amber Crystal |
| Convertible | No |
| Install Up Down | No |
| Install Vertically | No |
| Included Down Rods | 1-12" |
| Install Sloped Ceiling | Yes |
| Slope Degree | 90 |
| Canopy Dimensions | 6.5" D |
| Canopy Depth (in) | 2.5 |
| Adj Mounting Hardware | No |
| Wire (num) | 144 |
| Wire (text) | 1 x 144" |
| Chain (num) | 60 |
| Chain (text) | 1 x 60" |
| Safety rating | C-US Dry Rated |
| Dark Sky | No |
| ADA | No |
| Title 24 | No |
| Country Of Origin | Philippines |
CALIFORNIA PROP 65: WARNING: This product can expose you to chemicals including lead which is known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. For more information go to www.P65Warnings.ca.gov