Fredrick Ramond Simone Medium Convertible Chandelier
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
About this product
Simone has the timeless charm to infuse any space with opulent luxury. Fashioned with natural alabaster panels in a traditional tiered style, the effortless appeal speaks for itself. Perfect for dining rooms, foyers, and grand spaces, Simone is a conversation-starting piece that is truly a work of art.
Features & Benefits
- Dry Rated
- Includes (1) 6" stem and (2) 12" stems to customize hanging height
- Classic, elegant lines and timeless details enhance a traditional space
- Can be hung on a sloped ceiling
- This design features a luxurious gold finish with an opulent sheen
- Convertible design can be hung as a chandelier or semi-flush mount
- Convertible design can be hung as a pendant or semi-flush mount
Specifications
| Family | Simone |
| Height (in) | 15 |
| Length (in) | 24 |
| Width (in) | 24 |
| Weight (lbs) | 35.07 |
| Dim/Tare Weight (lbs) | 82.42 |
| Made To Order | No |
| Material | Steel |
| Finish | Burnished Gold |
| Finish Category | Gold |
| Style | Traditional |
| Shape | Drum |
| Glass Groups | Specialty |
| Select A Lite | No |
| Transformer Required | No |
| Fifty Lbs. | No |
| Diffuser | No |
| Plug in Cord | No |
| On Off Switch | No |
| Install Horizontally | No |
| Mod Mol | 9.5-7.25 |
| Voltage | 120V |
| Bulb Included | No |
| Number of Bulbs | 6 |
| Type of Bulbs | Cand. LED |
| Max Wattage | 5 |
| Dimming | Yes - with dimmable lamp (not included) |
| Bulb Information | 6-5w Cand. LED, 60w Equiv. |
| Light Source | Socketed |
| Equivalency 1 | 60w |
| Glass Dimensions | 2.5" W x 8" H |
| Glass Name | Alabaster |
| Convertible | Yes |
| Install Up Down | No |
| Install Vertically | No |
| Max Height (in) | 50.5 |
| Min Height (in) | 20.5 |
| Included Down Rods | 1-6" , 2-12" |
| Install Sloped Ceiling | Yes |
| Slope Degree | 90 |
| Canopy Dimensions | 6.5" D |
| Canopy Depth (in) | 5.5 |
| Adj Mounting Hardware | No |
| Wire (num) | 144 |
| Wire (text) | 1 x 144" |
| Safety rating | C-US Dry Rated |
| Dark Sky | No |
| ADA | No |
| Title 24 | No |
| Country Of Origin | Philippines |
CALIFORNIA PROP 65: WARNING: This product can expose you to chemicals including lead which is known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. For more information go to www.P65Warnings.ca.gov