Fredrick Ramond Vida Small Orb Chandelier
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
About this product
Vida's modern design bursts with a flourishing style that is both highly dramatic and finely sculpted. A statement piece with crystal accents and unique canopy detailing, Vida injects a thrilling dash of contemporary inspiration to its surroundings.
Features & Benefits
- Dry Rated
- Can be hung on a sloped ceiling
- Merging the best of traditional and modern elements with a sophisticated and streamlined look
Specifications
| Family | Vida |
| Height (in) | 26 |
| Length (in) | 22 |
| Width (in) | 22 |
| Weight (lbs) | 37.75 |
| Dim/Tare Weight (lbs) | 59.9 |
| Made To Order | No |
| Material | Steel |
| Finish | Brushed Graphite |
| Finish Category | Gray |
| Style | Transitional, Glam |
| Shape | Sputnik |
| Select A Lite | No |
| Transformer Required | No |
| Fifty Lbs. | No |
| Diffuser | No |
| Plug in Cord | No |
| On Off Switch | No |
| Install Horizontally | No |
| Mod Mol | 9-3.5 |
| Voltage | 120V |
| Bulb Included | No |
| Number of Bulbs | 13 |
| Type of Bulbs | Cand. LED |
| Max Wattage | 5 |
| Dimming | Yes - with dimmable lamp (not included) |
| Bulb Information | 13-5w Cand. LED, 60w Equiv. |
| Light Source | Socketed |
| Equivalency 1 | 60w |
| Convertible | No |
| Install Up Down | No |
| Install Vertically | No |
| Install Sloped Ceiling | Yes |
| Slope Degree | 90 |
| Canopy Dimensions | 6.5" D |
| Canopy Depth (in) | 2.5 |
| Adj Mounting Hardware | No |
| Wire (num) | 144 |
| Wire (text) | 1 x 144" |
| Chain (num) | 120 |
| Chain (text) | 1 x 120" |
| Safety rating | C-US Dry Rated |
| Dark Sky | No |
| ADA | No |
| Title 24 | No |
| Country Of Origin | Philippines |
CALIFORNIA PROP 65: WARNING: This product can expose you to chemicals including lead which is known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. For more information go to www.P65Warnings.ca.gov