About this product
The graceful lines of Bolla create a soft elegance, while heavy cast ball transition details add to its innovative style. The strong proportions of the design contrast with the subtle bell shaped glass, combining both traditional and modern details.
Features & Benefits
- Dry Rated
- Merging the best of traditional and modern elements with a sophisticated and streamlined look
Specifications
| Family | Bolla |
| Height (in) | 8 |
| Length (in) | 16.75 |
| Width (in) | 16.75 |
| Weight (lbs) | 4 |
| Dim/Tare Weight (lbs) | 6 |
| Made To Order | No |
| Material | Metal |
| Finish | Brushed Nickel |
| Finish Category | Brushed Nickel |
| Style | Transitional |
| Shape | Round |
| Glass Groups | White |
| Select A Lite | No |
| Transformer Required | No |
| Fifty Lbs. | No |
| Diffuser | No |
| Plug in Cord | No |
| On Off Switch | No |
| Install Horizontally | No |
| Mod Mol | 23-6 |
| Voltage | 120V |
| Bulb Included | No |
| Number of Bulbs | 2 |
| Type of Bulbs | Med. LED |
| Max Wattage | 14 |
| Dimming | Yes - with dimmable lamp (not included) |
| Bulb Information | 2-14w Med. LED, 75w Equiv. |
| Light Source | Socketed |
| Equivalency 1 | 75w |
| Glass Dimensions | 3.5" D x 4.5" H |
| Glass Name | Etched Opal |
| Convertible | No |
| Install Up Down | No |
| Install Vertically | No |
| Install Sloped Ceiling | No |
| Canopy Dimensions | 5" D |
| Adj Mounting Hardware | No |
| Safety rating | C-US Dry Rated |
| Dark Sky | No |
| ADA | No |
| Title 24 | No |
| Country Of Origin | China |
CALIFORNIA PROP 65: WARNING: This product can expose you to chemicals including lead which is known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. For more information go to www.P65Warnings.ca.gov