About this product
Smooth sailing ahead with the striking Crew. Chicly designed with a hint of coastal panache, the clear ribbed glass bowls are covered in a wire cage inspired by vintage maritime lighting. Offered in a crisp variety of finishes, Crew enhances modern, rustic, industrial or coastal spaces alike.
Features & Benefits
- Dry Rated
- Crisp, minimal design with elegant details make a fresh, modern impact
Specifications
| Family | Crew |
| Height (in) | 9.5 |
| Length (in) | 16 |
| Width (in) | 16 |
| Weight (lbs) | 8.45 |
| Dim/Tare Weight (lbs) | 12 |
| Made To Order | No |
| Material | Steel |
| Finish | Heritage Brass |
| Finish Category | Light Brass |
| Accent Finish | Black |
| Style | Industrial, Coastal |
| Shape | Globe |
| Glass Groups | Clear |
| Select A Lite | No |
| Transformer Required | No |
| Fifty Lbs. | No |
| Diffuser | No |
| Plug in Cord | No |
| On Off Switch | No |
| Install Horizontally | No |
| Mod Mol | 20-7.5 |
| Voltage | 120V |
| Bulb Included | No |
| Number of Bulbs | 2 |
| Type of Bulbs | Med. LED |
| Max Wattage | 7 |
| Dimming | Yes - with dimmable lamp (not included) |
| Bulb Information | 2-7w Med. LED, 75w Equiv. |
| Light Source | Socketed |
| Equivalency 1 | 75w |
| Glass Dimensions | 5.25" W x 13.75" H x 4.5" D |
| Glass Name | Clear Ribbed |
| Convertible | No |
| Install Up Down | No |
| Install Vertically | No |
| Install Sloped Ceiling | No |
| Canopy Dimensions | 14.5" D |
| Adj Mounting Hardware | No |
| Safety rating | C-US Dry Rated |
| Dark Sky | No |
| ADA | No |
| Title 24 | No |
| Country Of Origin | China |
CALIFORNIA PROP 65: WARNING: This product can expose you to chemicals including lead which is known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. For more information go to www.P65Warnings.ca.gov