About this product
The curved quatrefoil silhouette of Delaney’s off-white linen shade elegantly complements traditional aesthetics. Etched glass softly diffuses light, while an oversized decorative canopy in Heritage Brass or Black provides a subtle contrast.
Features & Benefits
- Dry Rated
- Merging the best of traditional and modern elements with a sophisticated and streamlined look
Specifications
| Family | Delaney |
| Height (in) | 8.25 |
| Length (in) | 20 |
| Width (in) | 20 |
| Weight (lbs) | 20.64 |
| Dim/Tare Weight (lbs) | 28.04 |
| Made To Order | No |
| Material | Steel |
| Finish | Black |
| Finish Category | Black |
| Style | Traditional, Transitional |
| Shape | Formal, Drum |
| Shade Groups | Fabric |
| Glass Groups | White |
| Select A Lite | No |
| Transformer Required | No |
| Fifty Lbs. | No |
| Diffuser | No |
| Plug in Cord | No |
| On Off Switch | No |
| Install Horizontally | No |
| Voltage | 120V |
| Bulb Included | No |
| Number of Bulbs | 3 |
| Type of Bulbs | Med. LED |
| Max Wattage | 7 |
| Dimming | Yes - with dimmable lamp (not included) |
| Bulb Information | 3-7w Med. LED, 60w Equiv. |
| Light Source | Socketed |
| Equivalency 1 | 60w |
| Shade Name | Off-White Linen |
| Shade Dimensions | 19" D x 6.75" H |
| Glass Dimensions | 18.5" D |
| Glass Name | Etched |
| Convertible | No |
| Install Up Down | No |
| Install Vertically | No |
| Install Sloped Ceiling | No |
| Canopy Dimensions | 13.5" D |
| Adj Mounting Hardware | No |
| Safety rating | C-US Dry Rated |
| Dark Sky | No |
| ADA | No |
| Title 24 | No |
| Country Of Origin | China |
CALIFORNIA PROP 65: WARNING: This product can expose you to chemicals including lead which is known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. For more information go to www.P65Warnings.ca.gov