About this product
The Lisa McDennon Collection offers a striking mix of edgy, sculptural silhouettes that incorporate modern, organic elements and luxe materials, brought to life by her innovative and original point of view.
Devon is the perfect balance of style and function. Geometric subtleties paired with the cased opal glass blend transitional and modern elements to make a sleek and unexpected statement. Stepped endcaps on both sides match the square backplate for a dash of industrial appeal. Devon is part of the Lisa McDennon Collection.
Features & Benefits
- Damp Rated
- Bold silhouette with dramatic details creates a modern statement
- LED Bulbs carry a 3-year limited warranty
- Part of the Lisa McDennon Collection of eclectic lighting designs, blending traditional and modern West Coast styles with striking natural elements, sculptural silhouettes, and layered textiles
Specifications
| Family | Devon |
| Height (in) | 6.5 |
| Length (in) | 13.25 |
| Width (in) | 13.25 |
| Weight (lbs) | 5.64 |
| Dim/Tare Weight (lbs) | 10.25 |
| Made To Order | No |
| Collection I.D. | Lisa McDennon |
| Material | Steel |
| Finish | Lacquered Brass |
| Finish Category | Light Brass |
| Style | Modern, Transitional |
| Shape | Dome |
| Select A Lite | No |
| Transformer Required | No |
| Fifty Lbs. | No |
| Diffuser | No |
| Plug in Cord | No |
| On Off Switch | No |
| Install Horizontally | No |
| Mod Mol | 4.5-6 |
| Voltage | 120V |
| Bulb Included | No |
| Number of Bulbs | 2 |
| Type of Bulbs | Cand. LED |
| Max Wattage | 5 |
| Dimming | Yes - CL Type Dimmer (SSL7A) |
| Bulb Information | 2-5w Cand. LED, 60w Equiv. |
| Light Source | Socketed |
| Equivalency 1 | 60w |
| Glass Dimensions | 13.25" D x 5.31" H |
| Glass Name | Etched Pattern |
| Convertible | No |
| Install Up Down | No |
| Install Vertically | No |
| Install Sloped Ceiling | No |
| Canopy Dimensions | 4.75" D |
| Canopy Depth (in) | 0.75 |
| Adj Mounting Hardware | No |
| Safety rating | C-US Damp Rated |
| Dark Sky | No |
| ADA | No |
| Title 24 | No |
| Country Of Origin | China |
CALIFORNIA PROP 65: WARNING: This product can expose you to chemicals including lead which is known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. For more information go to www.P65Warnings.ca.gov