About this product
View the many sides of Facet. Interesting angles combine with bold metal features to create an edgy and contemporary profile that is unpretentious yet unforgettable. Hexagonal etched glass is showcased by Heritage Brass or Black Oxide finishes.
Features & Benefits
- Dry Rated
- Includes (1) 6" stem and (2) 12" stems to customize hanging height
- Can be hung on a sloped ceiling
- Bold silhouette with dramatic details creates a modern statement
- Convertible design can be hung as a sconce or flush mount
Specifications
| Family | Facet |
| Height (in) | 10.5 |
| Length (in) | 16.5 |
| Width (in) | 16.5 |
| Weight (lbs) | 14.19 |
| Dim/Tare Weight (lbs) | 18.37 |
| Made To Order | No |
| Material | Steel |
| Finish | Black Oxide |
| Finish Category | Black |
| Style | Transitional, Modern |
| Shape | Drum |
| Glass Groups | White |
| Select A Lite | No |
| Transformer Required | No |
| Fifty Lbs. | No |
| Diffuser | No |
| Plug in Cord | No |
| On Off Switch | No |
| Install Horizontally | No |
| Voltage | 120V |
| Bulb Included | No |
| Number of Bulbs | 5 |
| Type of Bulbs | Med. LED |
| Max Wattage | 12 |
| Dimming | Yes - with dimmable lamp (not included) |
| Bulb Information | 5-12w Med. LED, 100w Equiv. |
| Light Source | Socketed |
| Equivalency 1 | 100w |
| Glass Name | Etched |
| Convertible | Yes |
| Install Up Down | No |
| Install Vertically | No |
| Max Height (in) | 43.5 |
| Min Height (in) | 16 |
| Included Down Rods | 1-6" , 2-12" |
| Install Sloped Ceiling | Yes |
| Slope Degree | 90 |
| Canopy Dimensions | 5" D |
| Canopy Depth (in) | 3 |
| Adj Mounting Hardware | No |
| Wire (num) | 120 |
| Wire (text) | 1 x 120" |
| Safety rating | C-US Dry Rated |
| Dark Sky | No |
| ADA | No |
| Title 24 | No |
| Country Of Origin | China |
CALIFORNIA PROP 65: WARNING: This product can expose you to chemicals including lead which is known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. For more information go to www.P65Warnings.ca.gov