About this product
Harper’s sleek, retro design elevates the traditional ceiling mount with a unique clear seedy glass bound by a prominent metal ring and decorative knobs. Available in five classic finishes.
Features & Benefits
- Dry Rated
- Merging the best of traditional and modern elements with a sophisticated and streamlined look
Specifications
| Family | Harper |
| Height (in) | 6.25 |
| Length (in) | 15.75 |
| Width (in) | 15.75 |
| Weight (lbs) | 8.07 |
| Dim/Tare Weight (lbs) | 10.54 |
| Made To Order | No |
| Material | Steel |
| Finish | Black |
| Finish Category | Black |
| Style | Transitional |
| Shape | Round |
| Glass Groups | Clear Seedy |
| Select A Lite | No |
| Transformer Required | No |
| Fifty Lbs. | No |
| Diffuser | No |
| Plug in Cord | No |
| On Off Switch | No |
| Install Horizontally | No |
| Mod Mol | 25-6.75 |
| Voltage | 120V |
| Bulb Included | No |
| Number of Bulbs | 3 |
| Type of Bulbs | Med. LED |
| Max Wattage | 5 |
| Dimming | Yes - with dimmable lamp (not included) |
| Bulb Information | 3-5w Med. LED |
| Light Source | Socketed |
| Glass Dimensions | 13.5" W x 16" H |
| Glass Name | Clear Seedy |
| Convertible | No |
| Install Up Down | No |
| Install Vertically | No |
| Install Sloped Ceiling | No |
| Canopy Dimensions | 14.5" D |
| Adj Mounting Hardware | No |
| Safety rating | C-US Dry Rated |
| Dark Sky | No |
| ADA | No |
| Title 24 | No |
| Country Of Origin | China |
CALIFORNIA PROP 65: WARNING: This product can expose you to chemicals including lead which is known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. For more information go to www.P65Warnings.ca.gov