About this product
Oliver features an eye-catching sleek spun metal shade and etched opal glass shade beneath. Sleek metal bands and knobs add interest and reinforce its modern-meets-traditional style. Oliver is available in a robust lineup of finish combinations.
Features & Benefits
- Dry Rated
- Classic, elegant lines and timeless details enhance a traditional space
Specifications
| Family | Oliver |
| Height (in) | 12 |
| Length (in) | 14 |
| Width (in) | 14 |
| Weight (lbs) | 8.23 |
| Dim/Tare Weight (lbs) | 11.55 |
| Made To Order | No |
| Material | Steel |
| Finish | Bright Brass |
| Finish Category | Light Brass |
| Style | Traditional, Transitional |
| Shape | Globe, Tapered |
| Glass Groups | White |
| Select A Lite | No |
| Transformer Required | No |
| Fifty Lbs. | No |
| Diffuser | No |
| Plug in Cord | No |
| On Off Switch | No |
| Install Horizontally | No |
| Mod Mol | 94-8 |
| Voltage | 120V |
| Bulb Included | No |
| Number of Bulbs | 1 |
| Type of Bulbs | Med. LED |
| Max Wattage | 10 |
| Dimming | Yes - with dimmable lamp (not included) |
| Bulb Information | 1-10w Med. LED, 100w Equiv. |
| Light Source | Socketed |
| Equivalency 1 | 100w |
| Glass Dimensions | 12.25" D x 5.15" H |
| Glass Name | Etched Opal |
| Convertible | No |
| Install Up Down | No |
| Install Vertically | No |
| Install Sloped Ceiling | No |
| Canopy Dimensions | 6.25" D |
| Adj Mounting Hardware | No |
| Safety rating | C-US Dry Rated |
| Dark Sky | No |
| ADA | No |
| Title 24 | No |
| Country Of Origin | China |
CALIFORNIA PROP 65: WARNING: This product can expose you to chemicals including lead which is known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. For more information go to www.P65Warnings.ca.gov