Hinkley Somerset Extra Small Convertible Semi-Flush Mount
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
About this product
Chic and elegant, Somerset exudes a quiet and precise sophistication, subtly fusing modern design with vintage appeal. A streamlined metal yoke and ring are accented by understated turned metal knobs, complementing warm illumination with an authentic edge.
Features & Benefits
- Dry Rated
- Includes (1) 6" stem and (2) 12" stems to customize hanging height
- Can be hung on a sloped ceiling
- Merging the best of traditional and modern elements with a sophisticated and streamlined look
- Convertible design can be hung as a pendant or semi-flush mount
- Ideal for g-style bulbs (not included)
Specifications
| Family | Somerset |
| Height (in) | 9 |
| Length (in) | 6.25 |
| Width (in) | 6.25 |
| Extends (in) | 0 |
| Weight (lbs) | 2.22 |
| Dim/Tare Weight (lbs) | 3.08 |
| Made To Order | No |
| Material | Steel |
| Finish | Black |
| Finish Category | Black |
| Style | Transitional |
| Shape | Globe |
| Select A Lite | No |
| Transformer Required | No |
| Fifty Lbs. | No |
| Diffuser | No |
| Plug in Cord | No |
| On Off Switch | No |
| Install Horizontally | No |
| Voltage | 120V |
| Bulb Included | No |
| Number of Bulbs | 1 |
| Type of Bulbs | Med. LED |
| Max Wattage | 12 |
| Dimming | Yes - with dimmable lamp (not included) |
| Bulb Information | 1-12w Med. LED, 60w Equiv. |
| Light Source | Socketed |
| Equivalency 1 | 60w |
| Convertible | Yes |
| Install Up Down | No |
| Install Vertically | No |
| Max Height (in) | 42 |
| Min Height (in) | 10 |
| Included Down Rods | 1-6" , 2-12" |
| Install Sloped Ceiling | Yes |
| Slope Degree | 90 |
| Canopy Dimensions | 5.5" D |
| Canopy Depth (in) | 1 |
| Adj Mounting Hardware | No |
| Wire (num) | 120 |
| Wire (text) | 1 x 120" |
| Safety rating | C-US Dry Rated |
| Dark Sky | No |
| ADA | No |
| Title 24 | No |
| Country Of Origin | China |
CALIFORNIA PROP 65: WARNING: This product can expose you to chemicals including lead which is known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. For more information go to www.P65Warnings.ca.gov