About this product
Perfectly styled to fit even the smallest spaces, Zoey’s modern, low-profile design is elegantly crafted with mouth-blown Etched Opal glass shade complemented by a minimal backplate in a classic finish. Fully dimmable, universal voltage LEDs create a warm and cozy glow in any setting.
Features & Benefits
- Dry Rated
- LED components carry a 5-year limited warranty
- Bold silhouette with dramatic details creates a modern statement
- Energy-efficient integrated LED - safer for the environment and low maintenance
Specifications
| Family | Zoey |
| Height (in) | 3.5 |
| Length (in) | 20 |
| Width (in) | 20 |
| Weight (lbs) | 11 |
| Dim/Tare Weight (lbs) | 13.6 |
| Made To Order | No |
| Material | Steel |
| Finish | Black |
| Finish Category | Black |
| Style | Modern |
| Shape | Round |
| Glass Groups | White |
| Select A Lite | No |
| Transformer Required | No |
| Fifty Lbs. | No |
| Diffuser | No |
| Plug in Cord | No |
| On Off Switch | No |
| Install Horizontally | No |
| Voltage | 120V |
| Bulb Included | Yes |
| Number of Bulbs | Led |
| Type of Bulbs | LED |
| Max Wattage | 32 |
| Dimming | Yes - CL Type Dimmer (SSL7A) |
| Lumens | 2700 |
| Color Temp | 3000K |
| CRI | 90 |
| Lifespan | 50000 |
| Bulb Information | 32w LED *Included |
| Light Source | Integrated Led |
| Incandescent Equivalency LED | 2 x 100w |
| Glass Dimensions | 19.25" D x 3.4" H |
| Glass Name | Etched Opal |
| Convertible | No |
| Install Up Down | No |
| Install Vertically | No |
| Install Sloped Ceiling | No |
| Canopy Dimensions | 20" D |
| Adj Mounting Hardware | No |
| Safety rating | C-US Dry Rated |
| Dark Sky | No |
| ADA | No |
| Title 24 | Yes |
| Country Of Origin | China,Vietnam |
CALIFORNIA PROP 65: WARNING: This product can expose you to chemicals including lead which is known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. For more information go to www.P65Warnings.ca.gov